Kosmetické přípravky v péči o nohy.

Naše nohy patří mezi nejvíce namáhané části těla. Vlivem špatné obuvi a někdy také špatné péče se nám mohou na chodidlech objevit různé defekty jako jsou otlaky, kuří oka, hyperkeratózy nebo popraskané paty. Vhodnou kosmetikou můžete těmto nepříjemnostem předejít nebo je alespoň zmírnit. Ale čím si nohy mazat, aby se dostavil efekt?

Na trhu nalezneme mnoho přípravků (např. krémové pěny, balzámy, masti, tinktury apod.) s obsahem různých účinných látek. Každá z nich má svou funkci a je dobré o nich něco vědět.

UREA: váže vodu v kůži, zamezuje ztrátě vlhkosti, zabraňuje šupinatění a olupování kůže. Je velmi důležitá pro suchou, praskající kůži. Pokud vám praská kůže, zejména na patách, je důležité aby krém či mast, kterou si pravidelně každý den mažete chodidla, obsahoval ureu. U zdravých jedinců 20 – 25%, ale pozor – u diabetiků by obsah urey neměl přesáhnout 15%. Diabetici by rovněž při mazání měli vynechat oblast mezi prsty.

LANOLIN: je tuk získaný z ovčí vlny. Uzavírá vlhkost do pokožky, extrémně omlazující a hojící účinky, umožňuje pokožce zvlhčit se zevnitř. Lanolin je uklidňující pro suchou, popraskanou pokožku a také chrání před chladnými a drsnými povětrnostními podmínkami. Lanolin je vynikající volbou pro utěsnění vlhkosti v pokožce – takže je ideální hlavně pro zimní měsíce. Lanolin je zodpovědný za alergie na vlnu, takže lidé alergičtí na vlnu by se měli lanolinu určitě vyhnout. Z důvodů možných alergií také není doporučován diabetikům.

PANTHENOL: je také znám jako provitamín B5. Hojí poraněnou kůži.

OXID ZINEČNATÝ:  má čistící, antibakteriální a antimykotické účinky. Absorbuje přebytečnou vlhkost, pohlcuje pachy a zabraňuje množení bakterií, proto je vhodný pro ty, kteří trpí na potivou nohu. 

ALOE VERA: aloe vera gel se získává z listů rostliny, které ukrývají čirou tekutinu bohatou na aktivní látky a živiny. Tyto napomáhají k rychlejšímu hojení kožní tkáně a regeneraci buněk. Lze ji použít na popáleniny, otevřené rány, odřeniny, lišeje, plísně či jizvy všeho druhu. Hydratuje a poskytuje rychlou úlevu od příznaků jako svědění či pálení pokožky a současně přispívá k její rychlé regeneraci. Dále má také antibakteriální a antimykotické účinky.

TEA TREE OIL: je čirý nebo světle zlatý esenciální olej, který se vyznačuje svěží, čerstvou až pronikavou mátovou vůní. Získává se z listů stromu, kterému se v angličtině říká T-tree nebo také čajovníkový strom. Snadno proniká do jiných materiálů, proto se podává výhradně ve skleněných obalech. Výhodou je, že lahvička oleje vydrží dlouhé roky a její obsah se nezkazí. Jako jeden z mála éterický olejů se může použít bez ředění přímo na kůži. Pomáhá i lidem, kteří mají problémy s nehty a nehtovými lůžky. Napomáhá snižovat lámavost nehtů, zlepšovat jejich odolnost, kvalitu i krásu. Má silné antibakteriální a antimykotické účinky, proto je  možno jej použít při léčbě mykózy na nehtech. Lze použít při nadměrnému pocení nohou i pachům.

PROPOLIS: je včelí produkt. Včelky si jím chrání své město před škůdci a mikroorganismy. Má tudíž antibakteriální, antivirové i antimykotické účinky. Obsahuje na 180 látek prospěšných lidskému organismu. Můžete s ním ošetřit akutní rány, odřeniny, popáleniny i omrzliny, protože podporuje hojení ran a zároveň tlumí bolest. Stejně jako u jiných včelích produktů je nutné pamatovat na to, že i propolis může vyvolat alergickou reakci. Z tohoto důvodu se nedoporučuje diabetikům.

KYSELINA SALICYLOVÁ: působí jako exfoliant – odstraňuje odumřelé kožní buňky. V kombinaci s ureou je doporučována na kůži ztvrdlou, silně zrohovatělou, praskající. Je obsažena i v náplastích na kuří oka a mozoly. Jelikož při špatné aplikaci může způsobit poranění, doporučuje se, aby ji diabetici nepoužívali a kuří oka nebo mozoly si nechali ošetřit při kvalitní odborné přístrojové pedikúře, na kterou jim přispívají zdravotní pojišťovny.

JAK SPRÁVNĚ MAZAT 🙂

Krémy, balzámy a masti se vtírají do pokožky ideálně několik minut. Při té příležitosti si chodidla můžeme jemně promasírovat. Při roztírání se vyhněme meziprstí. Vytváří se zde teplé vlhko, které podporuje růst plísní. Větší množství přípravku také neznamená lepší účinek. Krémové pěny je nutno nejdříve protřepat a pak v poloze zpříma – dávkovacím ventilem vzhůru, vytlačíme malé množství pěny o velikosti lískového oříšku.

Kůže po ošetření se nemá cítit mokrá, či příliš mastná. Nejlépe je umístit si krém k posteli a proceduru provést těsně před spaním.

Revitalizovaná pokožka má lepší bakteriální, antimykotické a virucidní schopností. Nepraská, nesvědí a pomaleji stárne.

A pokud si výběrem svého kosmetického přípravku nejste jisti, poraďte se u své pedikérky. Má jistě své osvědčené přípravky a ráda vám poradí.

Leave a comment