Máte nehezký nehet na noze? Je zbarven do žluta, hněda nebo je hrubý a drolí se? Deformuje se nebo vám nehet zarůstá? Je mnoho příčin, které to mohou způsobovat a jednou z nich je onychomykóza (nazývána také mykózou nebo nesprávně plísní nehtovou).
„Nemoc mívá zpočátku jen těžce rozeznatelné příznaky, ale dá se léčit. Když už příznaky pozná každý hlupák, bývá na léčení pozdě.“
— Thomas Mann německý spisovatel a laureát Nobelovy ceny 1875 – 1955
Ce je to onychomykóza ?
Je to onemocnění nehtů a jejich okolí, které je způsobeno patogenem. Nejčastěji jsou za onychomykózu zodpovědné dermatofyty (houby), kvasinky a plísně, které se uchytí většinou na poškozené nehtové ploténce nebo kůži. Dále tyto patogeny napadnou nejen nehtovou ploténku, ale i nehtové lůžko a kořen nehtu. I když vidíme pouze nezdravý nehet, jako každá houba má i tato podhoubí, které vidět není. Zdali jde skutečně o onychomykózu, zjistí lékař odebráním vzorku a jeho zasláním do laboratoře na rozbor.
Kde se můžete onychomykózou nakazit ?
Plísňové infekce jsou nakažlivé. Přenášejí se z člověka na člověka, takže ji můžete získat např. z ručníku nakaženého člena rodiny nebo ve společných sprchách ve wellness centrech či bazénech, kde se chodí naboso. V případě, že máte na noze poranění se těmto prostorám raději vyhněte. Také po ošetření nohou pedikúrou (ať už jde o domácí pedikúru nebo odbornou u pedikérky) se nedoporučuje po dobu 12-ti hodin, než se obnoví ochranná vrstva kůže, navštěvovat společné sprchy nebo bazény.
Co zvyšuje pravděpodobnost, že se na vás patogen uchytí a že se mu u vás bude dobře dařit ?
K rozšíření patogenu přispíváme také sami vytvořením podmínek pro jeho zdárný růst. Zejména kvasinky, ale i houby milují cukr a pokud jej dodáváme do těla v nadměrném množství, kvasinku i houbu si hezky vykrmujeme. Přidáme-li vlhkost, tmu, špatně prokrvené dolní končetiny, syntetické ponožky, které nesají pot, nevhodná obuv, časté užívání antibiotik, nedostatek vitamínů a minerálů (zejména zinek, hořčík a selen) připravujeme plísni životodárné podmínky. Dalším důležitým faktorem, který má velký vliv, je oslabená imunita. Naše imunita, pokud je v pořádku, si s dermatofyty i kvasinkami umí poradit.
Prevence onychomykóz na nohou:
- zdravá strava s minimem bílého cukru a přídavných chemických látek, posilování imunity, dostatek vitamínů a minerálů je důležitou prevencí všech onemocnění,
- ponožky z přírodních materiálů, které odvádějí pot a tím udržují nohy v suchu
- prostorné boty z prodyšných materiálů, které na nehty a prsty netlačí a nebrání průtoku krve a lymfy,
- zlepšení prokrvení dolních končetin např. pravidelnou masáží, cvičením, střídavými koupelemi, kde střídáme teplou a studenou vodu
- používání lehké obuvi ve společných sprchách, wellness centrech a bazénech
- použití antimykotických přírodních přípravků po pobytu v rizikovém prostředí nebo při potivých nohách – dle doporučení vaší pedikérky
Léčba onychomykóz:
Léčba je vždy záležitostí lékaře. Pedikérka ani podolog nejsou oprávněni léčit, mohou ale svým zásahem, léčbu podpořit a urychlit. Zbrousí odumřelé části nehtů pomocí přístroje na suchou pedikúru tak, aby lokální léčivo, předepsané lékařem, mohlo lépe pronikat do postižené oblasti. Také vám může poradit v oblasti hygieny, dezinfekce a životosprávy. Má totiž, na rozdíl od lékaře, na vás více času a pokud docházíte na pedikúru pravidelně, tak vás i lépe zná a ví, které přípravky dobře snášíte. Dobrá spolupráce trojice – pacient, lékař a pedikér může léčbu podstatně zkrátit. Léčba onychomykóz je, totiž, na dlouhou trať. Trvá měsíce a vyžaduje značnou disciplínu ze strany pacienta.