Otlaky, mozoly, tvrdá a praskající kůže, kuří oka

Tyto, často bolestivé defekty na chodidlech vznikají v místě, kde je kůže vystavena nadměrnému dráždění. Toto dráždění nemusí být vždy tlak. Známe několik typů dráždění, které mohou trápit naše nohy. A to: mechanické (tlak nebo tření), tepelné (vznikající třením) nebo chemické. Tělo se tomuto dráždění brání a vytváří si izolační vrstvu ze zesílené, zrohovatělé kůže (hyperkeratozu), která chrání postižené místo. Tak vznikají mozoly a otlaky. Je-li tlak příliš silný, zrohovatí i buňky ve větší hloubce kůže a vytvoří se kuří oko s keratinovým jádrem. Tento defekt zasahuje již spodní vrstvy kůže, kde dráždí citlivé nervy, a způsobuje tak nepříjemnou bolest. Dovnitř rostoucí jádro – trn může dorůst až ke kosti. Nejčastěji se proto kuří oko objevuje na palci, na patě, mezi prsty, na horní části prstů nohou a v okolí drobných kloubů nohy. Příčinou je ve většině případů špatně zvolená obuv.

 

Prevence

Jedinou prevencí je, věnovat dostatečnou pozornost výběru bot a nenosit malé nebo úzké boty jen proto, že jsou módní.

Jak vybrat správnou velikost obuvi ?

Správnou velikost obuvi zjistíme změřením chodidla:

Přichystejte si dvě čtvrtky papíru, tužku a pomocníka. Na papír se postavte, pomocník chodidla obkreslí.

  • měření provádějte večer – chodidla bývají mírně nateklá
  • měření provádějte ve stoje, aby bylo chodidlo zatíženo
  • měření neprovádějte v ponožkách
  • přidejte 5 – 10 mm na délku a 5 mm na šířku
  • proveďte u obou chodidel
  • obkreslená chodidla vystřihněte a vezměte s sebou do obchodu s obuví
  • vystřižené modely vložte do vybrané obuvi, model by neměl být v botě ohnutý

Výběr správné délky je stejně tak důležitý jako výběr správné šířky. V oblasti paty a prstů byste měli mít několikamilimetrové místo. V žádném případě se nesmíte prsty dotýkat okraje stélky boty nebo na něm stát patou.
Vaše prsty potřebují určitý volný prostor, aby se mohly při kráčení volně pohybovat.

Jakmile nejsou kvůli bolestivým otlakům nebo díky vybočenému palci chodidla ve vhodném postavení, nezapojují se při běžné chůzi správné partie a svaly. Váha se přenáší na části skeletu, které tomuto tlaku nejsou přizpůsobené a mohou se tak deformovat.

Zanedbaná péče o vaše chodidla může být příčinou bolestí kolena, kyčlí nebo i páteře. Podobně jako stavba je nestabilní, když stojí  na špatných základech, tak špatné držení těla může mít příčinu v nezdravém chodidle.

Jak se mozolů, otlaků nebo kuřího oka zbavit?

Pokud defekt nemáte dlouho a není ještě zaražen hluboko v kůži, můžete zkusit chodidlo namočit do teplé vody s přídavkem změkčující soli a poté obrousit pemzou. Případně v lékárně zakoupit náplast na kuří oka a postupovat dle návodu. Rozhodně je třeba zároveň změnit obuv, která kuří oko způsobila. Jinak se otlak bude tvořit stále dokola.

Jestli jste ale problém dlouho přehlíželi nebo si nejste jisti, zda se nejedná o bradavici, objednejte se raději u pedikérky.

Leave a comment